„PIERWSZY!!”, „11111!!!!1!!!11”, „pierwszy”, „1.” album grupy Darmozjady!, będącego kolektywem utworzonym z uznanych muzyków rodzimej sceny alternatywnej, jest zdecydowanie najciekawszym i najmocniejszym debiutem lat 2-tysięcznych w kategorii polskiej muzyki punk rockowej.

Muzycznie album jest wprost doskonałą wypadkową brytyjskiej klasyki punk rocka, polskiego punk rocka z jego złotego okresu i nutką amerykańskiego skate punku. Tylko tyle i aż tyle wystarczyło by dostarczyć słuchaczom majstersztyk, który będzie podążał za nimi przez długi czas po dziewiczym odsłuchu. A gdy dodać do tego nawiązania do grupy Kult, których nie da się uniknąć ze względu na skład osobowy grupy, efekt finalny będzie lepszy niż należałoby się spodziewać.

Tematykę utworów najlepiej określił sam wokalista zespołu, Piotr Połać, w słowach:

Skończył się czas siedzenia okrakiem na barykadzie. Kryzys w Europie, wojna polsko-polska, idiota u władzy za Wielką Wodą, a my nucimy pod nosem […] czekając na lepsze czasy. Te lepsze czasy nie przyjdą, jeżeli wszyscy schowamy głowę w piasek i poczekamy aż zostanie po nas tylko radioaktywny pył.

W jeszcze większym skrócie: kryzys społeczny, kryzys tożsamości, kryzys wartości. Tematyka będąca chlebem powszednim codzienności 30- i 40-latków 2-tysiąclecia, opisana z punktu widzenia człowieka, któremu człowiek jest bliższy niż intronizowany na Króla Polski Jezus Chrystus.

Podsumowując – 4 Rozbiór Polski autorstwa grupy Darmozjady! jest pozycją wyjątkową, swoistym komentarzem na rzeczywistość czasów, w których powstał. Jednocześnie swoistym manifestem osób, których serce mocniej bije po lewej stronie.

Opublikowane przez Hubert Ślósarski

Anarchista. Ateista. Miłośnik GNOME. Mol książkowy. Mroczny Lord Sithów. Ojciec. Rycerzyk Nintendo. Użytkownik dystrybucji CentOS. Wegetarianin.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s